11 April, 2014

Oluruna bırakmış anne

Anne olmak gerçekten zor zanaat, ben ne kadar yapım gereği rahat bir insan olsam da yine de kendimi sürekli bir şeyler için eksik buluyorum. Hamilelikten itibaren insan okumaya başlıyor web sitelerinden kitaplardan, buna göre de ay ay herşeyi uydurmaya çalışıyor kılıfına, o ay ne yazdı ise onu zorla uygulamaya çalışıyor, eğer olmazsa da kendinde ya da çocuğundan eksikler aramaya başlıyor, benim 2,5 senelik tecrübemden anladığım şudur ki her çocuk farklı ve eğer çocuk o yaptırmaya çalıştığınız şeyi almıyor ise siz ne yaparsanız yapın yaptıramıyorsunuz ve üzüldüğünüzle kalıyorsunuz ama aradan biraz zaman geçiyor çocuk kendiliğinden yapmaya başlıyor o şeyi. 


Misal, gece beslenmesi, uyutma sorunları, yürüme, konuşma, emzik bırakma, tuvalet eğitimi vs. Bunlardan bazılarını Koza gayet zamanında ve güzel yaptı, ama mesela emzik bıraktırma konusunda henüz başarılı olamadım. 11 gün bırakmıştı, sonra çok hasta olunca ve 1 gece sabaha kadar uyumayınca, babanne baba ve dede tarafından emzik tekrar verildi ve Koza da gerçekten sakinleşti. Demek ben erken denemişim dedim, şu anda halen uyurken emzik alıyor ama ben sürekli çok mu büyüdü artık bırakalım mı diyorum ama şu anda günlerce uykusuzluk gücünü kendimde göremiyorum. Tuvalet eğitimi de aynı şekilde, birkaç kez tuvalete oturmasına rağmen şu anda oturmayı kesinlikle reddediyor ben de artık çok zorlamıyor üzerine gitmiyorum, yazın bu konuyu bi şekilde çözeceğimizi umuyorum. Yazın kaç konuyu çözeceğiz bilmiyorum ama artık kendimi suçlamaktan da vazgeçmek istiyorum:) 

Bu arada bu yaz bir de kızımın kardeşi geliyor ki o da hayatımızda başlı başına bi devrim olacak. Ben daha şimdiden yetişemezken 2 çocukla nasıl başedeceğim göreceğiz:)

P.s. Blogger bu postu yazarken bile beni çıldırtıyor. Hem çok yavaş hem html olarak yazmak zorunda kalıyorum, resim eklemek vs zor geliyor. Takip ettiğim blog sayısını artıramıyorum, aktif olmayanları silmeyi de beceremedim zaten... Nitekim daha sık blog yazmak için ya bloggerın değişmesine ya da teknolojik olarak kendimi geliştirmeye ihtiyacım var:))

4 comments:

 1. yaz planlarında sana katılıyorum :) memeyi bırakmayı mı kendi yatağında yatmayı mı yoksa wc yi mi öğreteceğim bilmiyorum ama bana dediğin gibi ne de olsa çocuk bunu kendisi ayarlar gibi geliyor :p ya da aşırı güçsüzüm o gücü kendimde bulamıyorum. Bir de ben de takip etmek istemediğim blogları silmek istiyorum olmuyor. Ekle butonundan yenileri ekleyebiliyorum ama...sevgiler üçünüze de ;) bu arada alin ne demekmiş? :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Defnecim, inşallah uygulayabiliriz:) Bu arada içlerinde en erken yaptığım kendi odası ve yatagına alıştırmak oldu sanırım, onu da nasıl başardım bilmiyorum ama geri kalanlarda senin gibi o gücü kendimde bulamadıgım oluyor:P

   Alin - Parlayan ışık demekmiş, anlamı, söylenişi hoşumuza gitti, eğer 3 ay içinde baka bir isim bulmaz isek şimdilik Alin olacak gibi görünüyor:P

   Delete
 2. tebrikler! sağlıkla gelsin bebik! :)

  ReplyDelete
 3. Pelincim, çok çok teşekkürler:)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...